Montana főügyésze, Austin Knudsen azt akarja, hogy az amerikai bíróságok a TikTokot ne tekintsék a gyorsan terjedő trendek könnyed otthonának, hanem inkább egy halálos betegség előhírnökeként kezeljék. A közelmúltban benyújtott bírósági beadványokban Knudsen a TikTokot egy „rákot okozó rádióhoz” hasonlította, amit szerinte a törvényhozóknak is kötelességük lenne megtiltani, a szólásszabadsággal kapcsolatos aggályok pedig itt nem érvényesek. A hatóságok ugyanis elismerték, hogy az alkalmazás korlátozása akadályozhatja a szólásszabadságot, viszont ez a kompromisszum szükséges az „ellenséges külföldi állam által végzett adatgyűjtés” elleni küzdelemhez.
„Törvényhozóink és Gianforte kormányzó helyesen cselekedtek, amikor megtiltották a TikTok működését Montanában mindaddig, amíg az egy külföldi ellenfél ellenőrzése alatt áll” – mondta Knudsen közleményében. „Irodám várakozással tekint a törvény megvédésére.”
Knudsen védekezése a mkontanai TikTok alkotói és maga a cég által indított pereknek szól, amelyek célja, hogy a bíróságok semmisítsék meg a törvényt, mielőtt az januárban hatályba lépne. Ha Montana sikerrel jár, a törvény akár napi 10 ezer dollárra büntetné az alkalmazásboltokat, amiért engedélyezik az app letöltését az államban. A tilalom ellenzői, mint például az American Civil Liberties Union és az Electronic Frontier Foundation azzal érvelnek, hogy ez bezárhatja a szólásszabadság jelentős fórumát, ami egyértelműen megsértené a TikTok felhasználóinak első alkotmánymódosítási jogait (azaz a szólásszabadságot).
A TikTok ügyvédei hasonlóképpen vitatták az állam azon látszólagos erőfeszítését, hogy olyan jogszabályokat dolgozzanak ki, amelyek a jelek szerint egy szövetségi nemzetbiztonsági probléma megoldására készültek. Knudsen is elutasította ezt az érvet, mondván, hogy az övéhez hasonló kis lakosságú államok szintén érdekeltek a nemzetbiztonság védelmében. Montana egyike annak a 45 államnak, amelyek jelenleg vizsgálják a TikTok biztonsági és adatgyűjtési funkcióit a külföldi megfigyelések bizonyítékaként. A TikTok fenntartja, hogy nem osztja meg az Egyesült Államok felhasználói adatait a kínai kormánnyal, bár a Byte-Dance egykori vezetője és több bejelentő azt állította, hogy ez nem így van.
Forrás: Gizmondo