Egy szövetségi fellebbviteli bíróság egyhangúlag helybenhagyta azt a törvényt, amely betilthatja a TikTokot az Egyesült Államokban, hacsak a közösségi hálózat nem válik meg kínai tulajdonosától.

A döntés hét hónappal azután született, hogy a TikTok pert indított a szövetségi kormány ellen a betiltás miatt. A fellebbviteli bíróság pénteki ítélete elutasítja a TikTok azon állításait, miszerint a törvény sérti az Egyesült Államok alkotmányának a szólásszabadságra és az egyéni szabadságra vonatkozó kötelezettségvállalását.

„Az első alkotmánykiegészítés az Egyesült Államokban a szólásszabadság védelmét szolgálja” – áll a bíróság véleményében. „Itt a kormány kizárólag azért cselekedett, hogy megvédje ezt a szabadságot egy külföldi ellenséges nemzettől, és korlátozza annak képességét, hogy adatokat gyűjtsön az Egyesült Államokban élő emberekről.”

A TikTok a Legfelsőbb Bírósághoz fordulással reagált az ítéletre.

„A Legfelsőbb Bíróságnak történelmileg megalapozott múltja van az amerikaiak szólásszabadsághoz való jogának védelmében, és arra számítunk, hogy ebben a fontos alkotmányos kérdésben is ezt fogják tenni” – mondta Michael Hughes, a TikTok szóvivője a TechCrunchnak adott nyilatkozatában. „Sajnos a TikTok betiltását pontatlan, hibás és hipotetikus információkra alapozva fogadták el és erőltették át, ami az amerikai nép teljes körű cenzúrájához vezetett.”

Biden elnök áprilisban írta alá az eladásra vagy betiltásra vonatkozó törvényt, amely január 19-ig adott időt a ByteDance-nek az alkalmazás eladására, különben betiltással kell szembenéznie. Ez amúgy Biden utolsó munkanapja elnökként. A törvényjavaslatot az Egyesült Államok kormányának négy éven át tartó állításai előzték meg, miszerint a TikTok kínai kapcsolatai nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek, és kiteszik az amerikaiak érzékeny adatait a kínai kormánynak.

Bár a betiltás feltételei a következő hónapban lépnek hatályba, ez nem jelenti azt, hogy az alkalmazást feltétlenül azonnal eltávolítják az iOS App Store-ból és a Google Play Store-ból, mivel a ByteDance jelezte, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz fordul az ügyben.

Donald Trump visszatérése a hivatalba megváltoztathatja a dolgokat, ha úgy dönt, hogy beavatkozik. Kampánya során a volt elnök megígérte a szavazóknak, hogy megmenti a népszerű közösségi médiaalkalmazást, ha megválasztják, de korábban ő maga próbálta sikertelenül betiltani azt.

Kellyanne Conway, Trump tanácsadója és kampánymenedzsere a közelmúltban a The Washington Postnak azt is elmondta, hogy a volt/leendő elnök „elismeri a TikTok nagyságát és elérését”, és hogy „sokféleképpen lehet Kínát felelősségre vonni anélkül, hogy elidegenítenénk havi 180 millió amerikai felhasználót”.

A ByteDance azt mondta, hogy nem adja el amerikai tevékenységét. Még ha a ByteDance el is akarná adni az alkalmazást, a kínai kormány valószínűleg blokkolná az eladást, mert jóvá kellene hagynia a TikTok algoritmusainak átadását. Ráadásul a TikTok a perében azzal érvelt, hogy az eladás technológiailag lehetetlen lenne, mivel „több millió sornyi szoftverkódot” kellene áthelyezni egy új tulajdonoshoz.

A betiltás nem lenne újdonság a TikTok számára, mivel a közösségi hálózatot számos országban betiltották, köztük Indiában, Szenegálban, Nepálban, Afganisztánban, Szomáliában és Iránban.

Forrás: TechCrunch