Rand Paul amerikai republikánus szenátor szerdán a szólásszabadság és az egyenlőtlen bánásmód miatti aggodalmakra hivatkozva blokkolta a több mint 150 millió amerikai által használt, népszerű kínai tulajdonú közösségimédia-alkalmazás, a TikTok betiltásának felgyorsítását.
„Úgy gondolom, hogy óvakodnunk kell azoktól, akik a félelemmel ráveszik az amerikaiakat, hogy engedjék el szabadságjogainkat” – mondta Paul a szenátusban. „Minden adatgyűjtési vád, amelyet a TikToknak tulajdonítottak, a hazai nagy technológiai cégeknek is betudható.”
Josh Hawley republikánus szenátor egyhangú beleegyezést kért a TikTok betiltásáról szóló törvényjavaslathoz. Szerinte a törvény „megvédi az amerikai népet, és azt üzeni a kommunista Kínának, hogy nem vásárolhat meg minket” – mondta Hawley, hozzátéve, hogy az alkalmazás az amerikaiak után kémkedik.
„Ha a republikánusok egy generáción keresztül folyamatosan veszíteni akarnak a választásokon, akkor nyugodtan fogadják el ezt a törvényjavaslatot, ami egy közösségimédia-alkalmazás, amelyet 150 millióan használnak most is, elsősorban amerikai fiatalok” – mondta Paul a szenátusban. „Tényleg a kínai szólásszabadság tiltását akarjuk utánozni? Pont olyanok leszünk, mint Kína, és betiltjuk azt, amitől félünk?”
Nem Paul az egyedüli, ugyanis kicsi, de növekvő számú demokrata és republikánus fejezte ki aggodalmát a szólásszabadságra és más problémákra hivatkozva, és kifogásolta a TikTokot célzó jogszabályokat, mint túlságosan tág törvényeket.
Alexandria Ocasio-Cortez demokrata képviselő egy pénteki TikTok-videóban ellenezte a TikTok betiltását, „példátlannak” nevezve azt, és azt mondta, hogy a Kongresszus nem kapott titkos TikTok-tájékoztatókat. A múlt héten a képviselőházban három demokrata is ellenezte a TikTok betiltását, csakúgy, mint a szólásszabadságot képviselő csoportok, például az Amerikai Polgári Szabadságjogok Szövetsége.
Egyre több konzervatív is ellenzi az intézkedést. Justin Amash volt republikánus képviselő azt mondta: „A KORLÁTOZÁSI törvény nem a TikTok betiltásáról szól, hanem az ellenőrzéséről. Széles jogkört ad a végrehajtó hatalomnak, kevés ellenőrzéssel, és minden elképzelhető módon visszaélhetnek vele.”
Mark Warner demokrata szenátor szóvivője erre azt mondta: „Hogy nagyon egyértelműek legyünk, ez a jogszabály kifejezetten olyan vállalatokra irányul, mint a Kaspersky, a Huawei és a TikTok, amelyek rendszerszintű kockázatot jelentenek az Egyesült Államok nemzetbiztonságára nézve, nem pedig az egyes felhasználókra.”
Warner egyébként a RESTRICT törvény elfogadását javasolta, amelynek immár 22 szenátusi társszponzora van, hogy a Kereskedelmi Minisztérium felhatalmazást adjon a TikTok és más nemzetbiztonsági kockázatot jelentő technológiák betiltására is. Szerintük ez a kínai, orosz, észak-koreai, iráni, venezuelai és kubai külföldi technológiákra vonatkozna.
Forrás: Reuters