Egy betonépület lebontása általában brutális erőt kíván meg: rombológolyót, óriási kotrógépeket vagy robbanóanyagokat, amelyek szétszedik a falakat, miközben a tűzoltók tömlőkből spriccelik a vizet, hogy a minimumon tartsák a keletkező porfelhő mértékét. Ez egy energiaigényes folyamat s a végén gyakran egy hulladéklerakóba vagy egy újrahasznosító telepre kell szállítani a lebontott betont. Ám most felépítettek egy robotot, ami szó szerint felfalja azt, majd újrahasznosítható anyaggá alakítja át – írja a FastCoExist.com.
AZ „ERO” (az angol „erosion”, azaz erózió szó rövidített formája) nevű robot víz használatával szétszedi a betont, majd kiszívja belőle a különböző összetevőket – cementet, homokot és egyebeket –, majd különböző újrahasznosítási célokra alkalmas csomagokká alakítja azokat. „Nagy nyomású vízsugár támadja meg a mikrorepedéseket a beton felszínén, majd szétválasztja azokat” – magyarázza Omer Haciomeroglu, az Umeå Institute of Design svéd oktatási intézmény egyik tanulója, aki tavaly tervezte a robotot. „A belül lévő betonacélt ’önmagában hagyja meg’, ami így készen áll az újrahasznosításra.”
“Felhasználhatod rögtön a városban is anélkül, hogy elküldenéd messzi helyekre, hogy lebontson valamit, szétválassza az elemeket és nagy rendetlenséget csináljon.” – összegzi.
A gépet elektromos áram hajtja és saját energiájának egy részét újra begyűjti, miközben a porszívó beszívja az újrahasznosított betont egy csőben, majd pedig a mozgó levegő generálja az elektromosságot, amit a rendszer ismét felhasználhat.
A dizájn egyelőre csak egy koncepció, de Haciomeroglu tervezi a megépítését és már lehetséges gyártókkal is találkozott. Amint sikerül egy céggel partnerséget kötnie, a következő lépésben megkezdődhet a prototípus összeszerelése és tesztelése, ami 2-3 évbe kerülhet.
Igény pedig már most is van. A bolygónkon több betont állítanak elő, mint bármilyen más anyagot. És mivel általában 40-60 évig tart ki, mindig van elöregedett beton, amit le kell bontani – csak az USA-ban több, mint 300 millió tonna betonhulladék keletkezik évente.
Az ERO számára az egyik legnagyobb piac ugyanakkor Kína lehet, ahol példátlan mértékben zajlik az épületek lebontása, hogy folyamatosan helyet adjanak az újabbaknak – s eközben a hulladéknak mindössze 5%-át hasznosítják újra jelenleg.
„Ázsiában sok a potenciál” – mondja Haciomeroglu. „Ezt azonban bárhol fel lehet használni. Még Európában is sok betonépületet rombolnak le és közben nem tudják, hogyan lehetne újrahasznosítani, így kárba vész az értékes anyag. Az ERO-val ezt okosabban lehet csinálni. Egy olyan terméket akartam tervezni, ami példakép lehet és megmutatja az iparágnak, miként lehet egy új és proaktív módon megközelíteni a pusztítást.”