hirdetés

Használd az AI tudását az üzleti sikerhez! Profitnövelő ötletek egyetlen kattintással! Használd az AI tudását az üzleti sikerhez! Profitnövelő ötletek egyetlen kattintással!

Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) vizsgálatot indított Elon Muskkal szemben a Twitter felvásárlása ügyében, mert a SEC szerint Musk az üzletkötés többhetes folyamata során késve nyújtott be egy fontos dokumentumot – jelentette a The Wall Street Journal (WSJ). A napilap online tudósítása  szerint a SEC szabályozása előírja a részvényeseknek, hogy hozzák nyilvánosságra, ha 5 százaléknál nagyobb tulajdoni hányadra tesznek szert egy gazdasági társaságban. A WSJ információi szerint Elon Musk ennek eleget is tett, de csak 2022. április 4-én – tíz nappal azután, hogy elérte a kérdéses tulajdonhányadi arányt.

A fenti szabályozás célja, hogy lehetővé tegye a többi részvényes számára, hogy előre tájékoztassák őket, ha az adott vállalatot felvásárlási ajánlattal keresték meg.

A Wall Street Journal úgy véli, a 10 napos késedelem lehetővé tette, hogy Elon Musk további részvénycsomagot vásároljon a mikroblogot üzemeltető vállalatban anélkül, hogy erre figyelmeztette volna a Twitter többi részvényesét.

Az amerikai üzletember és befektető április 4-i nyilatkozata felfedte, hogy már március 14-én meghaladta az 5 százalékot a közösségi médiumban megszerzett tulajdoni hányada, vagyis ezt már március 24-én közzé kellett volna tennie.

A Tesla alapítója és vezetője ezt elmulasztotta, és az ezt követő részvényvásárlásai eredményeképpen 9,2 százalékos tulajdonrészt szerzett a Twitterben. Ezt csak április 4-én jelentett be hivatalosan.

Az 5 százalék és a 9,2 százalék közötti különbséget jelentő 4,2 százalékos tulajdonrész-különbözetet 38,20 és 40,31 dollár közötti részvényenkénti áron vásárolta meg, amely vélhetően jóval alacsonyabb volt, mint akkor lett volna, ha már március 24-én nyilvánosan bejelenti az 5 százalékos tulajdoni hányad megszerzését.

Tekintettel arra, hogy a Twitter-részvények tőzsdei ára 49,97 dollárra ugrott aznap, amikor Elon Musk végül nyilvánosságra hozta megvásárlásukat, az amerikai mágnás a késedelmes bejelentéssel vélhetően közel 145 millió dollárt takarított meg – mutatott rá Daniel Taylor, a Pennsylvaniai Egyetem számvitel professzora.

Az értékpapír- és tőzsdei jogi szakértők már április 4-én felhívták a figyelmet, hogy Elon Musk fenti lépése újabb jogi vizsgálatot eredményezhet a SEC részéről.

Nem ez az első eset ugyanis, hogy a dél-afrikai születésű amerikai milliárdosnak – aki a Forbes magazin szerint jelenleg a világ leggazdagabb embere – meggyűlik a baja az amerikai tőzsdefelügyelettel. A SEC már 2018-ban is beperelte őt, mert állítólag félrevezette a Tesla részvényeseit azzal a mára már hírhedté vált Twitter-üzenetével, amelyben bejelentette: azt tervezi, hogy 420 dolláros részvényenkénti áron tőzsdére viszi a Tesla céget.

Elon Musk végül peren kívül megegyezett az ügyben, és azóta jogilag kötelezték, hogy minden egyes, a Tesla-céghez kapcsolódó Twitter-üzenetét, amelyet a személyes oldalán közzétesz, előzetesen véleményeztesse ügyvéddel.

Forrás: MTI

Azóta Musk egyébként hirtelen visszatáncolni látszik az egész Twitter-ügyből, amit ez a meme szimbolizál a legjobban: