hirdetés

Használd az AI tudását az üzleti sikerhez! Profitnövelő ötletek egyetlen kattintással! Használd az AI tudását az üzleti sikerhez! Profitnövelő ötletek egyetlen kattintással!

Újra, vagyis még mindig terjed az az adathalász üzenet, amiben azzal próbálják győzködni a felhasználókat, hogy adják meg az Instragam-fiókjuk adatait, hogy ezt írják, többen jelezték, hogy megsértették a felhasználási feltételeket, ezért törölni fogják a fiókját, ha nem teszi meg azonnal a megfelelő lépéseket. 

Mikor ilyen üzenet érkezik az e-mailek közé vagy az Instagramra, nagyon sokan első ijedtségükben azonnal megteszik, amiket kér a levél küldője. Ez általában azt jelenti, hogy kattintson egy linkre, és ott adja meg az összes adatát, többek között a belépési kódját és a jelszavát. Aztán vagy szimplán ellopják az adatait, vagy a megszerzett adatokkal a fiókba is belépnek, megváltoztatják a jelszót, és esetleg felajánlják, hogy pénzért visszavásárolhatja azt a felhasználó. 

Bármennyire is ijesztő hirtelen azt olvasni, hogy azonnal megszüntetik a felhasználó fiókját, minden ilyen esetben érdemes elszámolni tízig, és a következő dolgokat ellenőrizni: 

– Egyáltalán arra az e-mail címre érkezett-e a levél, amit az Instagram tudhat. Sok adathalász megszerez egy e-mail címet, és különböző üzenetekkel, különböző cégek nevében bepróbálkozik. 

– Ki a feladó? Az Instagaram hivatalos üzenetének tűnhet, de gyakran az e-mail címből kiderül, hogy nem az. Lehet, hogy csak egy betű más, de a legtöbb esetben a domain sem egyezik. Mikor valaki egy új eszközzel lép be a fiókba, akkor az Instagram küld ugyan e-mailt, de már a címből (security@mail.instagram.com) jól látszik, hogy ez hivatalos levél. A csalók a legtöbbször a gyanús e-mail címmel buktathatóak le a legegyszerűbben. 

– Az e-mailben nem biztos, hogy azonnal rájön mindenki a rossz angolságra, vagy a Google fordítójának tudják be a rossz magyarsággal megírt üzeneteket, pedig ez is egy figyelmeztető jelzés. Az olyan nagy cégek mint az Instagram vagy a Facebook ha magyar ügyfélszolgálattal nem is rendelkeznek, de azért a sablonüzeneteikre még magyarul is odafigyelnek. 

– Az e-mailben küldött link címét is érdemes megnézni, legtöbbször ez is árulkodó lehet. Ha nem a hivatalos oldalra visz, akkor már gyanakodni kell. 

-Sokszor nem is e-mailben, hanem egy egyszerű alkalmazáson belüli üzenetben érkezik a felszólítás. Na ezek a leggyanúsabbak, itt is érdemes azonnal megnézni a feladót, keresni a hibát az írásmódban, illetve leellenőrizni, hogy milyen fiók küldte a figyelmeztetést. Ha egyértlemű a csalás, akkor pedig jelenteni a fiókot. 

– Mindenki állítsa be a kétlépcsős azonosítást. A legnagyobb védelmet ugyanis ez biztosítja, hiszen így csak akkor tud belépni valaki a fiókjába, ha megszerezte a jelszavát, és a telefonját is. Ennél az azonosításnál ugyanis ha új készülékről lépne be valaki a fiókba, akkor nem elég a jelszó, hanem egy kód is kell, amit a felhasználó mobiltelefonjára küldenek, és csak a kettő együttes megadása után tud bárki belépni a fiókba. 

– Ha megtörtént a baj, akkor sincs veszve minden, általában szépen tördelt, jól megfogalmazott, helyesírási hibáktól mentes e-mailt küld a fentebb már említett címről az Instagram, amiben jelzik, hogy egy ismeretlen készülékkel léptek be a fiókjába. Akkor is jön ilyen e-mail, ha megváltoztatták a jelszavát. Ha ezeket nem a felhasználó kezdeményezte, akkor ebben a levélben talál egy linket, ami az Instagram oldalára visz, és segítenek visszaállítani a fiókot. Ha nagy a baj, az Instagram is kérhet furcsaságokat, például egy fotót, amin kézzel felírja a kapott kódot és az arca mellé tartja, vagy elkérhetik a telefonja típusát. 

Forrás: Instagram

Itt egy levelezés egy ilyen megtévesztésre: