Az Egyesült Államok Szenátusa kedden késő este nagy fölénnyel megszavazta azt a jogszabályt, amely betiltaná a TikTokot az Egyesült Államokban, ha annak tulajdonosa, a ByteDance nem adja el kilenc hónapon belül egy amerikai cégnek az ottani részesedését.

Az amerikai törvényhozók széles körben elterjedt aggodalma miatt, hogy Kína hozzáférhet az amerikaiak adataihoz vagy megfigyelheti azokat az alkalmazással, a törvényjavaslatot szombaton elfogadta az Egyesült Államok Képviselőháza, Joe Biden amerikai elnök pedig kijelentette, hogy szerdán, azaz ma aláírja azt.

Az Amerikai Polgári Jogok Szövetsége szerint a TikTok betiltása vagy eladásának megkövetelése „riasztó globális precedenst teremtene a közösségi média platformok feletti túlzott kormányzati ellenőrzésre. …Ha az Egyesült Államok most betilt egy külföldi tulajdonú platformot, azt más országok is követik majd.”

Biden aláírása után a ByteDance-nek kilenc hónapja lesz értékesíteni az amerikai érdekeltségeit, amit az Egyesült Államok elnöke kitolhat még három hónappal. Ha nem sikerül, akkor teljes tiltást kap az USA-ban.

FRISSÍTÉS: Cikkünk megjelenése után pár órával Joe Biden alá is írta a törvényt. Az elnök abban az esetben dönthet a plusz három hónapról, ha előrelépést lát az eladásban, de még kell idő neki.

Az aláírás után a TikTok bejelentette, hogy megtámadja a törvényt, ami szerintük alkotmányellenes. Azt is közölték, hogy egyrészt mindent megtettek már eddig is az amerikai felhasználók adatainak védelme érdekében, másrészt szerintük ez a tilalom hétmillió vállalkozást tenne tönkre, és 170 millió amerikait hallgattatna el. Valamint azt is bejelentették, hogy a törvény ellenére folytatják a fejlesztéseket „hogy a TikTok továbbra is az a tér maradjon, ahová az élet minden területéről érkező amerikaiak biztonságosan eljöhetnek, hogy megosszák tapasztalataikat, örömet szerezzenek és inspirációt kapjanak.”

Forrás: Reuters